22.7.15

Bozcaada Günlüğü


Gectiğimiz yaz sonu anlık bir kararla Bozcaada'da bulduk kendimizi. Pek çok arkadaşım bozcaada aşığı her yıl düzenli olarak gider. Oranın ruhu hissi bir başka derlerdi. Ama ada herkese gore diil kimi de sevmezmiş. Biz feribottan indik dar sokaklarda ilerledik hotelimize yerleştik ve kucuk bir tur attık rum mahallesinde. İlk izlenimiz cok parlak diildi. Feribotu kacırdığımız için keyifler de kacıktı tabi. Burda bir gece kalır devam ederiz diye düşündük. Ama adada vakit gecirdikce bişekilde bizi kendine bağlamaya başladı. Bozcaadaya boş bir sezonda gittiğimiz için bozcaadalılarla muhabbet etme sansı onları tanıma fırsatı bulmuş olduk. Adayı onlardan dinledik onların gozunden gorduk. Her sokağını karış karış ezberledik. Ve bir gece daha sonra bir gece daha uzatabildiğimiz kadar uzattık.
Kaldımız hotel Kaikias'ın sahibi İsmail beye "keşke daha kolay olsa gelmek feribot filan uğrastırıcı" dedik,  O da "Adanın güzelliği burda zaten ona herkes gelmesin, onun kıymetini bilen gelsin bu uğraslara değeceğini bilen" dedi. Ne güzel dedi. Ada halkı, ada cok populer olsun dolsun taşsın derdinde değil.  Gelenler az ama öz olsun diyorlar.

 Şimdi fotoğraflarla Bozcaada turumuza başlayalım.. ( bir de hotelimiz Kaikias'tan bahsedeceğim ki yeri bizde ayrı)Yukardan  bozcaada


Rum mahallesi paralele birbirini kesen sokaklardan olusuyor her sokakta ayrı güzellikler sizi karşılıyor.
Her köşede her kapıda fotoğraf çekilme hissi uyandırıyor..


Bozcadanın taş sokaklarında topukluya yer yok orda süse püse de gerek yok, orası kendinizi dinlediğiniz dinlendiğiniz bir yer…

nasıl güzel bir tablo ama:)


Akşam olunca birbirinden güzel mezeler ve yemekler için rum mahallesindeki restaurantlardan birini secin inanın hepsi birbirinden güzel ve hepsi cok ilgili.
gelelim hotelimiz Kaikias antika sever, mimar sahiplerinin ince zevkiyle döşenmiş bir hotel burası.
2 ayrı binadan olusuyor hatta restaurantını da sayarsak 3 hatta 4:)  biz deniz kenarındaki odalarda konakladık..hotel lobisi…

aşağıda kayıkhane odası, eskiden bir kayıkhane olduğu için bu adı vermişler:)
kayıkhane odasının denize sıfır balkonu, hiç bir restaurantın bu kadar güzel konumu olmaz. bence burda kalırsanız odaya yemek soyleyin hep:)Gelelim bizim odamıza biz kayıkhanenın ust katında yalı odasında kaldık. Dev terası manzarası ve tabi kayra için terastaki jakuzi için:)Yine cok güzel antika parçalarla dekore edilmiş.

üst kattan kayıkhaneye bakışBu da hotelin restaurantı, muhtesem otesi bir kahvaltısı var. Sabah siz daha ayılmamışken restauranttan yayılan vivaldi'nin 4 mevsim koncertosu ruhunuza dokunuyor, O sabah kendimi bir masalda hissettim . gercekten:)Bozcaada 'da gün batımını en güzel rüzgar güllerinin ordan izlersiniz. Orda tesis filan yok herkes arabasını cekmiş yanına aldığı şarabın tadını çıkarır. Hotelimizin bize haırladığı şarap sepeti de cok güzeldi. Ozellikle o şarap, tadı hala aklımda:)


bu da odamızdan gün doğumu manzarası…


Adada kahvaltı denince akla gelen başka bir mekan da Rengigül. Renngigül hanm kocaman bir masada ağırlıyor ve sunumu gercekten cok keyifli. Sunumu bozacak bir seye karsı toleransı da az , fotoğraf makinemi masaya koyunca yerinden kalkıp onu indirtti. Yani ne diyelim masa onun:PRecellerin sunumu nasıl ama:)

bütün sokaklar kayranındı..


Ve antikacılar. Burası bizim hotelin karşısında. Fiyatları alacatıya gore cok ama cok ucuz bolca sey aldım:)


Bu da adanın ünlü pastanesi kurabiyeleri çok ünlü;)


Bu da çınaraltı kahvesi adanın sembollerinden…
Ada yazım burda bitiyor ama bu yazıyı yazmak bile nasıl bozcaada'yı canımı cektirdi anlatamam inşallah eylulde gideriz yine:)

8 comments:

 1. Lovely photos! You look great ;)

  Have a wonderful Day!
  Please click here and you are welcome to my blog smile emoticon

  www.izabielaa.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Страхотни снимки! Бозджаада е едно от местата в Турция, които мечтая да посетя. Целувки от Пловдив :)

  ReplyDelete
 3. süper..
  http://zoomlabakalim.blogspot.com.tr/ :)

  ReplyDelete
 4. Yazınız çok bilgilendirici, ancak bir sürü dil bilgisi hatası yapmışsınız. Türkçe, okunduğu gibi yazılan bir dil. Bu yüzden, "hotel" değil otel, "restaurant" değil restoran...
  Bundan sonra dikkat ederseniz daha güzel olur yazılarınız

  ReplyDelete