1.12.14

GIDA INTOLERANSI TESTİM (pinner test)Gıda intöleransı testini duyalı 6-7 yıl olmuştur. Ayşe Arman yaptırmış ve köşe yazısında yazmıştı.
Sonunda ben de yaptırma fırsatı bulduğum için çok mutluyum. Pinner Test nedir detaylıca anlatmak isiyorum öncelikle.  Çünkü giderken benimde aklımda birçok soru vardı eminim sizin de vardır.
Bir kere ilk soru "bu test güvevenilir mi" Aynen böyle sordum:) yani şimdi bu test şunu yeme diycek ve ve ben bunu yemiycem. Doğru bir şey yapıp yapmadığımdan emin olmalıyım. Cevap çok netti. Bu test Amerikan sağlık dairesince yani FDA onaylı. İlk sorumu cevapladım.

Peki gıda intöleransı tam olarak neydi, yani alerji gibi birşey mi? Cevap şöyleydi "Vücudumuz zaman içinde bazı gıdalara intolerans geliştirirmiş, yani bir çeşit duyarlılık. Bu gıdalara karşı bir çeşit savaş açıyor ve antikor üretmeye başlıyor. Alerji de benzer bir tablo farkı ise ,Vücudumuz alerji olduğumuz ürünlere iga antikoru üretiyor ve sebep olduğu belirtileri hemen ortaya çıkarıyor (kızarıklık şişme öksürme kaşıntı vs) intölerans geliştirdiği gıdalara ise igg antikoru salgılıyor ve belirtileri 3-4 gün sonra görülmeye başlıyor. Başlıca semptomlar kronik yorgunluk, bağırsak ve mide problemler, metabolizmayı yavaşlatma dolayısıyla obezite ve kilo verememe, deri ve cilt problemleri, migren, romatizma, kas ve eklem problemleri...

İntölerans geliştirdiğimiz gıdaları belli bir süre yemeyi kestiğimzde antikor sevisiyesini düşürerek o gıdaya tekrar bağışıklık kazanabilirmişiz. Bu gıdaları tüketmeye devam etmek ise problemlerin kronikleşerek devam etmesine ve 15-20 yıl gibi sürelerde hücre değişimlerine sebep olarak kansere varan hastalarıklara sebep olduğu ıspatlanmış.

Ordayken pekçok enteresan hikaye duydum testi yaptıranlarla ilgili. Aralarında birtanesini örnek vermek istiyorum.  İleri boyutta Sindirim problemi (kabızlık) yaşayan bir kadın varmış. Kadın Ege'liymiş. Sürekli zeytin yağlı ile beslenirmiş doğal olarak buna rağmen bu kadar sıkıntı çekmesine anlam veremiyormuş. Testte çıkan sonuç herşeyi açıklamış, kadının Zeytine intoleransı varmış. Zeytin ürünlerini tüketmeyi bırakınca tüm problemler de bitmiş. Yani beslenmede genel geçer saydığımız doğrular bizim bünyemiz için geçerli olmayabilir.

Gelelim benim testimin sonuçlarıma:

Burda kırmızı sutunda gördüklerimiz benim intölerans geliştirdiğim gıdalar. bunlar 4 ayrı seviyeye ayrımış durumda 1 en düşük 4 en yüksek ve ciddi. sarı bölüm bu gıdalara karşı antikor görülmüş ama az miktarda yani bu gıdayı da dikkatli tüketmeli daha önce intölerans gelişip atlatmış ya da geliştirecek olabilirim. Yeşil bölüm ise tamamen güvenli gıdalarım.


Bu rapora göre;
Pirinç
Çörek otu
İnek sütü ürünleri 1
Arpa 1

Seviyede intöleraans geliştirmişim; pirinci 9 ay çörek otunu 6 ay ineksütü ürünleri ve arpayı 3 ay boyunca tüketemiycem.  
Sınırda çıkan ( yani sarı sütun) yumurta sarısı ve fındığı ise cok sık yememeye özen göstermeliyim.
Bu arada piyasada benzer pek çok test varmış. Ama onlar antikor gözlemledikleri her gıdayı intölerans geliştirdiğini varsayıp 30-40 gıda çıkarabiliyorlarmış oysa burda seviye çok önemliymiş. Daha önce atlattığın bir intöleransı da sanki varmış gibi gösterrebilirmiş o testler..

1 ay sonra farklılığı hissetmeye başlaycağımı söylediler, sonuçlarla ilgili de bir yazı yazmalı ne dersiniz;)

Peki ben bunu niye bu kadar yazdım. Gerçekten bilgilendirmek için, görev bildim bu yazıyı. İnanın bu hafta annemi teyzemi kuzenimi eşimi hepsini ikna ettim götürüyorum. Bence doğru beslenme çok önemli ve bunu gerçekleri bilmeden doğru yapmak mümkün değil..

Özellikle de rica ettim bu testi tavsiye ettiğim kişilere indirim yapabilirmiyiz diye. Sağolsunlar kabul ettiler. Aysstyle aracılığı ile arıyoruz derseniz %30 indirim alabilirsiniz..
(çalışanlara yada vakti olmayanlara mobil sağlık ekibi yolluyorlar, şehir dışına test kit'ini kargoyla gönderiyorlar)

http://pinner.com.tr


Unutmadan bu hafta ebeveyn koçluğu diye birşey öğrendim onu da yazıcam onu da herkesle paylaşmayı kendime borç bildim:)
iyi haftalar dilerim….

10 comments:

 1. Aysuncum ben de uzun zamandır yaptırmayı düşünüyorum. Şimdi, senden okuyunca aklıma iyice yattı. Fiyatı hakkında da bilgilendirebilir misin?

  ReplyDelete
 2. Bu testi bende duyalı çok oldu hatta bir sürü insana anlatıp tavsiye ettim ama hala kendim yaptırmadım, yazıyı okuyunca heveslendim, en kısa zamanda bende yaptırmayı düşünüyorum :)

  ReplyDelete
 3. Nası gidiyor canım bu test? Sonuc aldın mı?

  ReplyDelete
 4. Bu testi yaptırmayı düşünüyorum ben de...Bilgilendirme yazınız çok iyi geldi gerçekten.Üzerinden zaman geçtiği için merakla soruyorum o gıdalardan uzak durduğunuzda kendinizde farklılıklar hissettiniz mi? İşe yaradı mı? Bir de fiyatını merak etmekteyim. Teşekkürler. Sevgiler...

  ReplyDelete
 5. faydasını gördünüz mü ve fiyatı hakkında bilgi verir misiniz ?

  ReplyDelete
 6. faydasını gördünüz mü ve fiyatı hakkında bilgi verir misiniz?

  ReplyDelete