30.9.14

bucharest tripEveet sözümde durdum ve Romania gezi yazımı işte paylaşyorum. Bu hafta blog'da patlama olacak her gün post var , bekliyorum:)

Daha önce de dediğim gibi Bükreş beklentilerimizin çok üzeride keyifli bir şehirdi. Öncelikle mimarisi gercekten Parisi çok andırıyor. Geniş caddeler, gösterişli binalar ve sokaklarda bolca cafeler.  Kominizm ülkesinde doğduğum için buraların mimarisine çok aşinayım soğuk mimari, blok ve kubik detaylar. Romanya'yı da böyle bekliyordum, oysa Bükreş rönesans mimarisine sahip çok sıcak bir şehirmiş. Bükreşte sadece bir gece kaldık, o yüzden merkezi gezebildik ama vakit olsa civarda harika şatoların oldugu yerler varmış. İnşallah daha kapsamlısını seneye yaparız:)


Ateneul Roman,  şehrin en gorkemli anıtarından biri, içi cok daha gösterişli. Gösteriler ve konserler için kullanıyor..
Bu gördüğünüz bina ise Bükreş üniversitesi merkez kütüphanesi.  Romanyada eğitim düzeyi cok yüksek. (Kominizim ülkelerinin çoğunda olduğu gibi)


Bükreşin en cicivli caddesi seale Victoriei , bizim hotelimizde burdaydı, yukarda ve aşağıdaki resimde görünen  grand hotel continental. Harika mimarisi ve dekorasyonundan biz cok keyif aldık, kesinlikle tavsiye ederim..
victoriei üzerinden de girebiliceğiniz  bu üstü kapalı sokaklar mısırlılarca işletiliyor genelde ve daha cok nargilecilerin oldugu bir yer..


Burası Unirii meydanı.  Arkada görünen ise Bükreş'in en bütyük alışveriş merkezlerinden olan Unirea shopping center.

Bu meydanın hemen arkasında bükreşin en keyifli bölgesi olan Lipscani bölgesi var. Birsürü birbirine bağlanan sokaklar üzerinde yer alan, yüzlerce cafe ve restaurant. Kesinlikle vakit geçirmek için doğru adres..


yukarda ve aşağıda CEC  merkezi var bir devlet bankası aslında. Ama görseli ile benim en beğendiklerimden. Bu binanın hemen önünde Bükreş'te en beğendiğim tatlıları yapan Chocolat cafenin bulunması da cabası:)


su semsiyelrin oldugu yer chocolat..


bu da chocolatın birbirinden lezzetli ve gösterişli tatlılarından biri. Ekleri, limonlu tartı ve creme burlee'si de muthişti
Yemek yemek için tavsiye edeceğim ilk yer Caru'cu Bere. Roman geleneksel yemeklerini geleneksel sunum ve ortamda yiebileceğiniz en güzel yer. Ama hep cok dolu mutlaka rezv yaptrın.. (foto cekmemişim  aşagıdaki alıntıdır)


Aşağıda lipscani bölgesinden bir kare..Gelelim benim favori mekanıma.. Burada yaşamış olan bir arkadaşım tavsiye etmişti. Burası Herastrau Park. Görülmesi , gezilmesi, mümkünse bisiklete binilmesi gereken bir yer. Ama gün batımı yaklaşırken mutlaka park içerisinde bulunan Casa di david'e gidilmeli. Buranın kendi ambiansı ve göl üzerideki günbatımının birleşimi gercekten unutulmayacak bir deneyimdi:)

Casa di david'den kalkıp akşam yemeği için bir yerlere gitmeyi planlıyorduk. Ama kalkınca Casa di david'in hemen yanındaki AGO restaurantı gördük. yine müthiş decore edilmiş bir restauranttı. aksam yemeği için daha şık bir tercihti. dünya mutfagı ve uzakdogu mutfagı mevcut.  Casa di david'in obur yanında ise brasserie var. oraya gitmedik ama orayı da cok ovduler yazayım dedim;)
Gidemediğimiz bir diğer yer de biutiful denen bir bar'dı ukreste gidilmesi gereken yerlerin basında geliyormus. Yine bükresin en populer gece kuluplerinden olan Fratelli gurubununmuş. Gece kulubu olarak fratelli ve bambu süper. daha saasalı gosterişli istiyorsanın bambu diyorlar.


AGO restaurant..


Burası parlamento binası.  kadar devassa bir yerki fotograflardan anlaşılması mümkün diil. Pentagon'dan sonra dünyadaki en büyük devlet yapısıymış…


Bükreşten bu kadar. Ucakla bir saatlik bir ucus sadece  bence göz önünde bulundurulabilir ;) biz cok sevdik..
4 comments:

 1. beautiful pics!!!!

  http://www.thefashionprincess.it/

  ReplyDelete
 2. Eskiden komünist bir ulkeye gore gercekten gorkemli binalar fakat bir cogu yeni duruyor hakli miyim ? Bu arada romanyaya cok yakismissin tatlim. Diger postlari sabirsizlikla bekliyorum ha buarada umarim bayram tatili PAris'tir :)

  ReplyDelete
 3. sayende gezmiş kadar oldum sen nasıl da tatlısın öyle:)

  ReplyDelete
 4. Aysuncum bu post tam benlik oldu Bukres gezisi oncesi, hemen notlarimi aldim, ellerine saglik : )

  ReplyDelete