7.8.13

sozopol&nesebar


Burgas yazımın 2. bölümünü bayrama yetiştirdim:) tamam biraz ucundan oldu ama buna şükür.
Öncelikle herkesin Ramazan Bayramı kutluyorum. Sevdiklerinizin yanınızdada olduğu, ilerde anılarınızda yer edecek kadar güzel bir bayram dilerim...
Yazının 2. bölümünde Sozopol var. Burgas'ın güneyinde, 30 km mesafede tarihi bir yarımada.
Adanın bir eski şehri bir de yeni şehri var. Eski şehir ahşap evler ve surlarla çevrili. Çarşısında dolaşıp ardından akşam surların olduğu yerdeki restaurantların birinde yemek yiyebilirsiniz..

Here is the second part of my trip to Burgas. Photos are from Sozopol and Nesebar.. Lets start with old town of Sozopol...

Yerel halk çarşıda pek çok butik şey satıyor ve hepsi çok ozenli gorunuyor. Benim payıma ise oburluktan tabiki ahududu düştü:)

Çarşıdan surlara doğru giderken bu mavi evi bulduk. İçinde harika el işi seramikler vardı. Adı kotka & kotka (kedi & kedi)  Kapısındaki çalışma saatleri tabelası da tam onlara yakışır cinsten çok şirindi..Ukrainian girl..Sozopol  yol ayrımından girince Ravadinovo ayrımı var ordan devam edip birkaç kilometre gidince yolun sağında bir şato görüyorsunuz. Bunun burda ne işi var dedirtecek kadar alakasız bir yerde. Şato taa bi bilmem kaçlardan kalma diil:P Hihihi ya şatonun hikayesi enteresan gercekten. Bulgaristan'ın zenginlerinden biri tutmuş şato yapmış kendine. 1996 da başlanmış yapılmaya hala da tam bitmemiş. Tabi boyle olunca gezdiğimiz tarihi yerler gibi bir urperti yaratmıyor . Adam bahceye kendi heykeli yaptırmıs hemde şovalye kılığında:)) hhahaha Ne enteresan hayaller var dii mi? Üzerine de bu benim hayalimdi falan filan diye yazmıs. Simdi de belli bir ücret karşılığında türistlerin gezmesine izin veriliyor. Bitince private hotel olcak diye dedikodlar da dolanıyor...

Fallowing pictures are from a castle in Ravadinovo, which is only a few km away from Sozopol. This is not a historical place. It is a house of a rich man who's dream was living in a castle and he made his dream come true...


Gelelim mimariye. Pekçok etkiyi görebiliyoruz. Mesela binaya bakınca ortaçag gotik tarzda dururken bahcenin bir kısmı uzak doğu mimarisinden etkilenmiş görünüyor..Burdaki gölün etrafı ise renesance etkisiyle yapılmış gibi..


bu bahçeyi görünce çekim için gelmeden olmazdı:)) Şatonun sahibi kardeşimin tanıdığı olduğu için giriş çıkış- çekim vs  problemimiz olmadı;)

Bahçede gezinen tavuzkuşları vardı, işte onların sesi ürkünçtü biraz:P


Son beldemiz Nesebar..
Bu da sozopol gibi tarihi bir yarım ada ama Burgas'ın kuzeyince Sunny Beach'e gelmeden. Çok küçük bir ada, yürüyerek kısa bi sürede turlayabilirsiniz. Araçla belli bir yere kadar gidip park eedebiliyorsunuz. Adanın içinde pek çok tarihi bina var ve çoğu kilise basilica vs.

Last photos are from Nesebar. It is a very small historical island close to sunny beach. Ben nessebarda gezmeyi çok severim. Çok güzel balık restaurantları var. Bir de nesebardan günü birlik gemi turları var sozopol'a giden. Bu  da  iki yeri gormek için bir alternatif..
Herkese iyi bayram iyi tatiller..

9 comments:

 1. It looks such a lovely place!

  <3
  http://zazzish.blogspot.pt/

  ReplyDelete
 2. Pretty pictures
  Kisses
  Aga

  www.agasuitcase.com

  ReplyDelete
 3. Bayram günü ne güzel geldi bu post ;) Ukraynalı güzel miniği görünce ilk senin küçüklüğün sanmıştım zira güzellik konusunda farkınız yok. Burgas ise gerçekten görülmesi gereken bir yer. Öpüyorum mutlu bayramlar !

  ReplyDelete
 4. Aysuncum bayılıyorum senin yaz postlarına. Hemşehrin olarak her paylaştığın güzellikleri şiddetle görmek istiyorum. Bu arada küçük ukranian girl senin küçük halin rerresmen:)) çok şeker vi kız. Bir tanede böyle kızın olsun. İyi bayramlar.

  Papiş Style (Hülya)

  ReplyDelete
 5. Aysuncum bayılıyorum senin yaz postlarına. Hemşehrin olarak her paylaştığın güzellikleri şiddetle görmek istiyorum. Bu arada küçük ukranian girl senin küçük halin rerresmen:)) çok şeker vi kız. Bir tanede böyle kızın olsun. İyi bayramlar.

  ReplyDelete
 6. harika görünüyo hersey :)

  http://beautybysyln.blogspot.com/

  ReplyDelete
 7. Very nice pictures!

  http://beautyfollower.blogspot.gr/

  ReplyDelete
 8. Muhteşem!.. Elinize, yüreğinize sağlık:)

  ReplyDelete
 9. Baya bildigimiz gezi blogu gömmüşsün blogun icine ve ne de iyi etmissin (alkıs efekti)!
  Gidip hepsini gormek istiyorum, ozellikle de o ilginc adamin satosunu:) parasi var ama bi sovalye bile olamiyo nekadar uzucu bisi onun icin:p ahhuhshaaa milletin derdine bak, bide bizim ulkenin dertlerine:)))
  Sabrina ve itinayla bize bilgi veren rehber ruhuna saglik bebisim:) opmustum seni diimiii? :)

  ReplyDelete