4.6.13

HAYIRLI KANDILLER...


Günlerdir yaşadığımız olayları üzülerek ama gururla takip ediyorum. Bu tarihi olayların Miraç Kandiline rastlaması ise çok anlamlı. Peygamber efendimiz'in Miraca Yükselip tekrar inişinde sunduğu bakara suresinin son ayetlerinde yazılanlardan hepimizin çıkarması gereken sonuçlar var en çok da bu halkın tüm sorumluluğunu üstlenmiş olan Başbakan'ın.. 


Sevgili Peygamberimizin Miraç’tan hediye olarak getirdiği Bakara suresinin son ayetlerinde Rabbimiz bizlere, yüksek sorumluluklarımızı ve zaaflarımızı birlikte hatırlatmaktadır. Her sorumluluk bir emanettir ve emaneti omuzlarında taşıyan her insan, her türlü kin ve öfkeden, haset ve kıskançlıktan, gurur ve kibirden uzak durarak bütün insanlara hatta bütün mahlukata karşı mütevazı ve alçak gönüllü olmak zorundadır. Zira Efendimizin ifadesiyle tevazu yüceltir, kibir düşürür, gurur aldatır, haset bitirir.” 
(Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in aciklamasindan alintidir) 

Abdullah Gül'ün geç de olsa gösterdiği sağ duyuyu o da gösterseydi tüm bu yaralanmalar ve ölümler yaşanmayacaktı. Ama o kibrine ve egosuna yenik düşerek halkını küçük gördü. Ilımlı bir tavır takınıp barışçıl sözler soyleyerek halkın gönlünü almadı. Bir başbakan düşünün ki seçimde ona oy veren %50'nin başbakanlığını yaptığını savunsun. Geri kalanının sesine kulaklarını tıkasın. Bu nasıl mümkün olur. O herkesin başbakanı değil mi. Değilse bilelim de, ona oy vermeyenler onun koyduğu kurallara uymasın. Bu nasıl bir mantık. 

Hiç politik bir insan olmadım. siyasetten nefret ederim, hiç bir partiye, başkana güvenmedim. Son 2 seçimlerde oy bile kullanmadım. Bu gün sokakta olan çoğu kişi de benim gibi. Dertleri Akp Chp Bdp  değil, dertleri onları da duyan, onların da düşüncelerine saygı duyan bir iktidar. Görmezden gelinmemek. Bence Akp'nin seçimlerde kazanmasının en büyük nedeni merkezde olması ılımlı bir politikayla laik görünmesiydi ama bugün öyle görünmüyor, artık taraf olmuş. O kadar ki bizi birbirimize düşürecek. Bırakın başbakanı nasıl bir insan %50 yi evde zor tutuyorum gibi talihsiz bir açıklamada bulunur! Sana oy verenler niye sokağa çıksın ki ! bu direnişte onlara nasıl bir haksızlıkta bulunuldu ki, onlara ne zararı oldu ki bu insanların, hangi başlık altında sokağa çıksınlar anlamak mumkun değil.

Artık uyutulmak istemiyoruz bunu anlamalı. Reyhanlı için yeterince üzülememek beni çok incitmişti. Onların seslerini biz duyamadık. Nasıl ağladılar bilmiyoruz. Kendilerini ne kadar çaresiz ve sahipsiz hissetmişlerdir diye düşündüm hep. Medya'nın o zamanki bu tutumu içime korku tohumları ekmişti ama 31 mayıs cuma gecesi asıl korkunun ne oldugunu anladım. Bütün sosyal meyda taksimden direnişçilere  ölesiye saldıran polisin fotoğraf ve videolarını paylaşıyorken tüm türkiye penguen ve yemek programı izledi. Anladım yanlı basınsınsın da kardeşim sen olayları gene yayınla, herzaman ki gibi yanlı anlat "önce onlar tas attı de" ona bile razıydım ama sanki oyle birşey olmuyormus gibi gozlerini kapamak nedir. Bir arkadaşım yazmıştı Taksim'den "Karabasan gibi, bağrıyorum bağrıyorım ama sesim çıkmıyor diye...  Diğerlerini bilmem ama beni o ağaç değil, televizyonların korkaklıgı ayağa kaldırdı. Silkinip bu ülkeye ne olmuş böyle dedirtti.

Böyle zamanlarda en çok birbine düşman olan insanlara üzülüyorum. İnstagram'da facebook'ta birbirine hakaretlere varan yorumlar yapıyorlar. Bunları yapan hangi taraf olursa olsun karşısındayım. Bir fikrin varsa kendi duvarına yaz, başkasının fikrini belirttiği duvara saygısızlık yapma. 
Elbetteki farklı fikirlerde olabiliriz annemizle kardeşimizle fikir farkı yaşayabiliyorken 80 milyonun aynı düşünmesi beklemek de ne demek. Herkes düşüncesi saygı çerçevesinde paylaşabilmeli bu demokrasinin bir parçası değil mi?  

Ben barış istiyorum, ben herkes kardeş olsun istiyorum, ben türbanla okula gidilsin, boğaza karşı rakı balık yapılsın sitiyorum, ben kurban bayramında kurban kesip, 19 mayısta istiklal marşı söylemek istiyorum. Bütün halkını seven, onaları birbirinden ayırmayan hepsine höşgörüyle yaklaşan bir başbakan itiyorum. Sen bunları yapmaya muktedir değilsen de muktedir olan bir kişi tarafndan yönetilmek istiyorum... 

Bunlar benim kaleme dokebildiklerimin çok azı.
Bir de keşke ben yazabilseydim dediğim çok güzel yazılar var..

http://bulent-peker.tumblr.com/post/52081396478/ak-partili-direnisciden-basbakana-mektup
http://www.gizliteras.com/2013/06/taksim-gezi-park.html

Herkesin Miraç Kandili Mübarek olsun..


19 comments:

 1. Paylaşırım ben bunu, ağzına sağlık.

  ReplyDelete
 2. öyle güzel bir yazı olmuş ki elllerine sağlık tek yapabileceğim yorum bu...

  ReplyDelete
 3. Din, Özgürlük, inanç yürektedir. Bunu çok güzel anlarmışsın. Öfke kişiye döner eninde sonunda. Başbakan dinlemez. Başbakanın öfkesi ve saldırgan tutumu boğazına yapıştı. Bunuda halk yaptı. Oradakilerden meydandakilerden biri olarak net söyleyebilirim. Hep bir ağızdan söyledikleri şu
  BDP siz Kürde
  AKPsiz Dine
  CHP siz Atatürke sahip çıkarız..........

  ReplyDelete
 4. Harikasın ! Hayırlı kandiller

  ReplyDelete
 5. Hayırlı kandiller canım çok güzel ifade etmişssin ellerine sağlık

  ReplyDelete
 6. Aysun'cum ellerine sağlık ne güzel bir yazı olmuş..benim demek istediklerimi sen kaleme dökmüşsün.öperim...

  ReplyDelete
 7. yazan ellerine saglık canım, o kadar güzel özetlemiş ve cogunluğun söylemek istedigini öyle açık bir şekilde dile getirmişsinki.. keşke olayın özünün düşünce özgürlüğü oldugunu herkes anlayabilse ve birbirlerinin düşüncesine saygı duyabilse. en azından o zaman kendi içimizde çelişmezdik.. bu şartlarda, bu kafayla tek yürek olmak cok zor..

  ReplyDelete
 8. Sürekli olarak aynı şeyleri yazmaktan bıktım, yazını okurken o kadar duygulandım ki, gözlerim doldu...
  insanların gözleri kör ağızları lal olmuş
  başbakan ne derse doğru kabul ediyorlar
  hiç mi iyi birşey yapmadı bu adam diye de çemkiriyorlar
  zaten iyi birşeyler yapmak için orada...
  Ağzına yüreğine sağlık
  İzninle ismini belirterek paylaşmak istiyorum

  sevgiler

  ReplyDelete
 9. o kadar güzel yazmışsın ki, günlerdir anlattıklarımın bir özeti gibi
  insanların kulakları sağır dilleri lal olmuş
  başbakan ne derse doğru kabul edip, birde hiç mi iyi birşey yapmadı bu adam diye çemkiriyorlar
  zaten iyi şeyler yapmak için orda

  izninle ismini vererek paylaşmak istiyorum ellerine sağlık

  sevgiler...

  ReplyDelete
 10. Aysun'cuğum güzel yazmışsın, ellerine sağlık ama hani demişsin ya,'Hiç politik bir insan olmadım. siyasetten nefret ederim, hiç bir partiye, başkana güvenmedim. Son 2 seçimlerde oy bile kullanmadım.' Biraz da böyle haketmediğimiz şekilde yönetilmek, senin gibi, bizim gibi modern düşünen insanların sandıklarda oy kullanmaması. Belki haklısın, oy verecek parti mi var diyeceksin ama en azından rejimi tehdit etmeyecek partiler var. Bu direnişin apolitik olması çok umut verici ama bizi yine bu karanlıktan çıkaracak olan sandıklarda akıllı seçimler yapmak ve ne olursa olsun oy kullanmak olacaktır. Çünkü sivil direniş ne kadar başarılı olursa olsun, yönetilecek kişi yine oylarla seçilmektedir. Lütfen ama lütfen önümüzdeki seçimlerde oy kullanalım, oy kullandırtalım ve gücümüzü sandıklarda da gösterip, bizi hakettiğimiz gibi yönetecek birilerini seçelim, lütfen!

  ReplyDelete
 11. Aysun'cuğum güzel yazmışsın, ellerine sağlık ama hani demişsin ya,'Hiç politik bir insan olmadım. siyasetten nefret ederim, hiç bir partiye, başkana güvenmedim. Son 2 seçimlerde oy bile kullanmadım.' Biraz da böyle haketmediğimiz şekilde yönetilmek, senin gibi, bizim gibi modern düşünen insanların sandıklarda oy kullanmaması. Belki haklısın, oy verecek parti mi var diyeceksin ama en azından rejimi tehdit etmeyecek partiler var. Bu direnişin apolitik olması çok umut verici ama bizi yine bu karanlıktan çıkaracak olan sandıklarda akıllı seçimler yapmak ve ne olursa olsun oy kullanmak olacaktır. Çünkü sivil direniş ne kadar başarılı olursa olsun, yönetilecek kişi yine oylarla seçilmektedir. Lütfen ama lütfen önümüzdeki seçimlerde oy kullanalım, oy kullandırtalım ve gücümüzü sandıklarda da gösterip, bizi hakettiğimiz gibi yönetecek birilerini seçelim, lütfen!

  ReplyDelete
 12. Aysuncum, ben duygularını içinde yaşayan dışarıya fazla aksettiremeyen bir insanım. Kaç gündür birşeyler yazmak istiyorum ama yok yapamıyorum. Yazını okurken heyecanlandım. İşte bende bunları söylemek istiyordum, kelimelere dökemiyordum dedim. Özellikle aşağıdaki kısım tam anlamıyla benim yaşamak istediğim Türkiye'yi özetlemiş

  "Ben barış istiyorum, ben herkes kardeş olsun istiyorum, ben türbanla okula gidilsin, boğaza karşı rakı balık yapılsın istiyorum, ben kurban bayramında kurban kesip, 19 mayısta istiklal marşı söylemek istiyorum."

  Ellerine sağlık, yazını twitterda paylaşacağım.

  ReplyDelete
 13. Ne kadar guzel ozetlemişsin.. "Bogaz'da rakı-balık yapıp 19 Mayıs'ta bayramımı kutlamak istiyorum."
  Kandilin mubarek olsun canım benim, gunlerdir parktayız, sadece ruhen değil bedenen de durmak için. Ozgurlugumuzu haykırmak için. İnşallah sonu guzel olur.. Bildigim tek sey artık hiçbişeyin eskisi gibi olmayacagı, yepyeni bir Turkiye var artık..

  ReplyDelete
 14. Ağzına sağlık harika bir yazı olmuş

  ReplyDelete
 15. izninizle paylaşabilir miyim? duygularımıza tercuman olmuşsunuz adeta..

  ReplyDelete
 16. Aysuncum, eline saglik, cok guzel dokmussun icini. Bundan sonra kimsede protesto edip oy kullanmiyorum durumlari olmaz herhalde...

  ReplyDelete
 17. çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık..

  ReplyDelete
 18. çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık..

  ReplyDelete