10.3.11

VITAE DERGİSİNDEKİ RÖPORTAJIM

Bilgi Üniversitesi Mezunları derneğinin aylık olarak yayınladığı Vitae dergisi bu ay modacı mezunlarına yer verdi. Beni de arayıp röportaj yapmak istediler. Soruları maille gönderdiler, ben decevapları yazdım.Ne zor işmiş, yaz yaz bitmedi, sonunda bitti.. gönderdim kısa olmus biraz daha uzun cevaplar verebilirmisiniz dedi, offf birdaha eklemeler:)) Neyse busefer beğendiler...

Dergi henüz elime ulasmadı ama internetteki sayfasını gördüm. Göz atmak isterseniz buraya tıklayın.
Fotograflarımı ceken Gökhan beyden çektiği fotografları bana mail atmasını istemiştim,(dergide sadece 2 tanesi kullanılacaktı çünkü) bende bulunsun diye, sağolsun göndermiş...

İşte yazı ve fotoğraflar...Equestrian jacket : Zara
Skirt: Koton by Hakan Yıldırım
Aysun Karaalioğlı / İşletme-İktisatı 2004 / Colins – Tasarımcı
Ekonomi okudu ama tasarım eğitimi alarak hayalindeki işe yöneldi. Asistan olarak girdiği Colins’te bugün bayan koleksiyonlarından sorumlu tasarımcı.
Moda ve tasarım Aysun’un da çocukluğundan beri hayalindeki meslektir. Lisede arkadaşlarıyla aynı bölümde okumak için fen matematik bölümünü seçen Aysun, bunun devamı olarak üniversitede de kendini ekonomi okurken bulur. Ancak onun modaya ve tasarıma olan ilgisini bilen herkes, bu alana yönelmesi gerektiğini söyler. Çünkü Aysun lise ve üniversitede sürekli kıyafetleriyle oynar, onları aldığı haliyle bırakmaz, ya bir yerlerini söker ya da üstüne bir şeyler eklerdi. Bir de aldığı kıyafetlerin aynılarından arkadaşları için de yapardı. Hatta bir keresinde aldığı pantolonun versiyonlarından beş tane yaptığını hatırlıyor.
Üniversiteden mezun olunca bir bankada çalışmanın kendisine göre olmadığına karar verir, o zamanlar erkek arkadaşı olan şimdiki eşi de onu bu konuda hep destekler ve moda eğitimi alması konusunda yüreklendirir. “O güne kadar moda ve tasarımla ilgili tüm birikimlerimden vazgeçmek herşeye tekrar başlamak kolay değildi” diye düşünen ve bu yüzden sevdiği işi yapmak amacıyla yola çıkan Aysun, kısa bir araştırmadan sonra Kanada asıllı bir okul olan La Salle Acedemy’ye kaydolur. “Tasarım eğitimi aldığım bu okulun en güzel yanı teoriden çok pratiğe dayalı eğitim vermesiydi” diyen Aysun, burada çok keyifli bir dönem geçirir. Çünkü sevdiği şey hakkında her gün yeni şeyler öğrenir, projeler hazırlar. Aynı zamanda çok güzel insanlarla tanışır. Mesela şu an çok yakın dostu olan illüstratör eğitmeni Mariya Hrynyuk o dönem hayatına girer ve mezun olmadan önce Aysun’a birlikte çalışmayı teklif eder.
Hem çok mutlu olduğu hem de gururlandığı bu teklifi kabul eden Aysun, Colins’te Hrynyuk’un asistanı olarak göreve başlar. İlk kez profesyonel iş hayatına adım attığı 2006 yılı onun için çok özel bir yıldır. Çünkü iş dışında sekiz yıldır birlikte olduğu Özgün Karaalioğlu ile de o yıl evlenir. 2007 yılının yazında işyerinin de onayıyla Londra’da Central St. Martins College da ‘Art Direction’ eğitimi alan Aysun, bu meslekte gelişime açık olmanın ve kişinin kendisini geliştirmesinin çok önemli olduğuna inanıyor. Bunun için de sürekli gözlem yapmak ve farkında olmak gerektiğini belirtiyor.
Halen Colins Jeans’te çalışmaya devam eden Aysun, burada bayan koleksiyonundan sorumlu. Bu pozisyona gelmeden önce teknik designer ve junior designer pozisyonlarında görev alır.
Tasarımda temaları olaylar belirliyor
Her aşamasından sorumlu olduğu koleksiyonları hazırlarken önce araştırma yaptıklarını, o yıl dünyada neler olduğu, hangi filmlerin konuşulduğu, hangi müziklerin dinlendiğini araştırdıklarını söyleyen Aysun, her türlü olayın tema seçiminde kendilerine yardımcı olabildiğine dikkat çekiyor. Örneğin Gossip Girl dizisinin etkisiyle ‘kampüs’ temalı koleksiyonları hazırladıklarını söylüyor. Colin’s olarak en son İstanbul Fashion Week kapsamında bir defile düzenlediklerini açıklayan Aysun, böyle bir organizasyonda bulunmanın hem Colin’s hem de kendisi için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. “Daha önce de birçok defile düzenledik ama moda haftasında yer almak benim için unutulmaz bir deneyim oldu” diyor.
Geçen yıl ‘aysstyle’ adlı bir blog kuran Aysun, biraz da eve iş götürerek artık her an modayla iç içe yaşıyor. 10 Kasım’da oğlu Kayra’yı dünyaya getiren Aysun, halen doğum izninde olması sebebiyle bloguna daha fazla vakit ayırabiliyor. Bloggerların moda için çok önemli olduklarını düşünen Aysun, dünyada moda bloglarının çok önemli sayıda takipçileri olduğunu ve izleyicilerinin de her gün hızla artığını artık bu işle ilgili herkesin görmesi gerektiğini düşünüyor. Otuz beş yaşına gelmeden Haute Couture tasarımlar hazırlayacağı bir atölye açmak ve tasarımlarını sunmak isteyen Aysun, “Markam şöyle ünlensin böyle başarılı olsun gibi hayallerim yok. Önemli olan yaptığım işin beni tatmin etmesi… Eğer işi hırsla yaparsanız keyif almayı unutuyorsunuz bir sure sonra düşündüğünüz tek şey başarmak oluyor” diyor.
Şu sıralar bütün vaktini Kayra’ya ayıran Aysun, küçük oğlunun tek hobisi olduğunu söylüyor. Ama normalde seyahat etmek, farklı yerler ve kültürler görmekten mutlu oluyor. Yemek yemeyi de çok seviyor. Güzel bir tatlı yapan yeni bir mekan keşfetmek de onun için bir hobi. Bunun haricinde kışın snowboard yapan Aysun, en son yazın wakeboard yapmak için çalıştığını ancak kolay olmadığını söylüyor.

9 comments:

 1. Aysun tebrik ederim canım, keyifle okudum :)

  ReplyDelete
 2. aysuuuunnnnn gurur duydum seninle,tekrar eğitim almak, buna cesaret etmek:))harikasın.eşin de takdiri hakediyor desteklediği için:)ayy mutlu oldum şimdi bak:))
  bir deee bu eteği dün giydim ben de hatta,yayınlamamıştım daha:)senin kombin harika olmuş yaaa ben şimdi yayınlamasam mı diye düşündüm heee:))

  ReplyDelete
 3. Özge güldürdün beni, muhtesem bir kambin olduğuna eminim, hemen koy da görelim,
  bu arada tesekkur ederim kacam adına da...

  ReplyDelete
 4. tebrikelr
  ya ceketien bayıldı bayıldım
  bu sezon mu aldın.

  ReplyDelete
 5. tebrikler...eminim muacirlar seninle gurur duyuyordur:))

  www.yenitadlar.blogcu.com

  ReplyDelete